Mišični krči v nogah niso redkost. Skoraj vsak med nami je vsak enkrat že doživel mišični krč. V praksi to pomeni nehoteno bolečo kontrakcijo mišice oziroma mišične skupine. Krč mišic pa lahko traja nekaj sekund ali pa celo nekaj minut. To je lahko enkraten pa tudi ponavljajoči se dogodek. Najpogosteje pa se krči mišic torej pojavljajo v nogah. Praviloma gre pri tem samo za neprijetno in povsem nenevarno stanje. Kljub temu pa v določenih primerih takšna vrsta krčev nakazuje celo na bolezensko stanje.
Sicer pa so vzroki za pojav krčev v mišicah nog precej neraziskani. Najpogosteje so mišični krči v nogah povezani z intenzivno telesno dejavnostjo, nategom mišice, z dehidracijo, ne nazadnje tudi z dolgotrajnim vztrajanjem v določenem položaju.
Najpogostejši vzroki za krče v mišicah
Z mišičnimi krči nam naše telo sporoča katerim,da je nekaj narobe. Mišični krči običajno trajajo manj od minute ali celo več kot 15 minut.
Normalno se mišica med gibom skrči in se razvije silo za poteg. Nato se mišica sprosti, ko je gib končan ali druga mišica deluje v nasprotno smer. Vendar se lahko včasih mišica krčevito skrči in ostane skrčena, ne da bi se lahko sprostila. To je mišični krč! Mišično raztezanje in krčenje je odgovor na živčne dražljaje.
Pomembno vlogo pri prenašanju dražljajev imajo minerali, predvsem, kalij, natrij, kalcij in magnezij, ki obdajajo mišično celico. Zaradi pomanjkanja ali neravnotežja teh mineralov se spremeni prenašanje električnih impulzov in taji nastane mišični krč.
Zdravniki ne poznajo točnega vzroka nočnih krčev nogah, a možnih vzrokov je lahko več:
- če dalj časa stojimo ali delamo na betonskih tleh,
- neravnovesje elektrolitov,
- spremenjene prostornine krvi in plazme,
- vadba pri visoki temperaturi,
- mišična izčrpanost,
- daljše sedenje ne da bi premikali nog,
- prevelika obremenitev mišic na nogah,
- napačni položaj pri sedenju.
Zdravstvene težave lahko prispevajo k nastanku nočnih krčev v nogah:
- alkoholizem,
- parkinsonova bolezen,
- nosečnost,
- dehidracija,
- nevromišične motnje,
- ploska stopala,
- sladkorna bolezen ter nekatera druga endokrinološka obolenja,
- beta agonisti, zdravila za zniževanje holesterola, diuretiki.
Nasveti za preprečevanje nočnih krčev v nogah
- povečajte prekrvavljenost nog z uporabo krem iz divjega kostanja,
- pred spanjem si privoščite sproščujočo kopel v topli vodi,
- prizadeta mesta lahko grejete s termoforjem,
- akupunktura lahko pomaga zmanjšati napetost v mišicah,
- v svojo prehrano vključite zadostno količino vitaminov in mineralov, predvsem kalija in magnezija,
- usedite se na tla in iztegnite noge, upognite stopala tako, da prsti na nogah kažejo proti vašim kolenom,
- sprehodite se po sobi, da tako pospešite prekrvavljenost nog,
- z nežnimi krožnimi gibi si zmasirajte noge,
- preden greste zvečer v posteljo, naredite vaje za raztezanje mišic,
- poskusite s telovadbo v vodi,
- začnite nositi ergonomske čevlje,
- poskrbite, da bo vaša posteljnina dovolj ohlapna in vam tako ne bo omejevala nog,
- bolečino si lahko olajšate tudi tako, da pojeste žličko gorčice.
Kako reagirati, če vas prebudi mišični krč?
Kaj pa lahko storite »ko vas zagrabi mišični krč«? Če je mišični krč tako zelo močan, da vas bo prebudil je pomembno je, da ne postanete panični, saj to še dodatno zakrči vaše mišice in posledično lahko bolečina hujša.
Običajno najbolj pomaga, če iztegnete nogo, nožne prste pa poskušate potisniti čim boObičajno najbolj pomaga, če iztegnete nogo, nožne prste pa poskušate potisniti čim bolj proti glavi. Lahko si pomagate tudi s kosom blaga ali brisačo. V primeru, da je bolečina zelo huda, vam svetujemo, da na boleče mesto položite obkladek.
Lajšanje mišičnih krčev
Preventivno lahko ukrepamo tako, da pred telesno aktivnostjo poskrbite za zadostno hidracijo in dobro ogrevanje. Po nekaterih podatkih naj bi pomagalo nadomeščanje magnezija, natrija, kalcija in vitamina D ter jemanje B-kompleksa.
V redkih primerih so mišični krči v nogah znak amiotrofične lateralne skleroze
Krči mišic v nogah se pogosto pojavljajo v sklopu benignih nevroloških sindromov. V redkejših primerih pa so lahko tudi znak amiotrofične lateralne skleroze; to je huda nevrodegenerativna bolezen – redka neozdravljiva bolezen, pri kateri prihaja do postopnega ter napredujočega odmiranja nevronov.
Včasih se lahko mišični krči pojavljajo tudi v sklopu kakšne druge bolezni, na primer v sklopu periferne arterijske okluzivne bolezni. Pri tem je motena prekrvavitev mišic. Znano je, da med hojo pride do krčevitih bolečin v mečih, ki pa minejo takoj po počitku. Strokovnjaki takšen pojav imenujejo interminentna klavdikacija. Pomeni pa znak, ki obvezno narekuje obisk specialista.
Najpogostejši dejavniki tveganja za pojav mišičnih krčev
Omenili smo, da so mišični krči v nogah najpogostejši. Vsekakor pa se takšni krči lahko pojavljajo tudi drugje. Dejavniki tveganja za njihov razvoj so starost, dehidracija, sladkorna bolezen, nosečnost, kronična ledvična bolezen, nevrološke bolezni, bolezni ščitnice in jeter, jemanje statinov.
Vzroki za pojav krčev v mišicah niso torej prav dobro raziskani, zato ni tako preprosto najti odgovora na to, kako krče olajšati. Dejstvo pa je, da ob pojavu močnih krčev v mišicah lahko že dovolj učinkovito pomagata nežna masaža ali pa raztezanje prizadete mišice.
Dobra preventiva pa je, da pred vsako telesno dejavnostjo poskrbite za dovolj učinkovito ogrevanja in seveda tudi za zadostno mero dehidracije. Nekateri strokovnjaki prisegajo tudi na jemanje kalcija, natrija, magnezija, vitamina D in jemanje B kompleksa.
In glede na to, da se mišični krči v nogah in drugje lahko pojavljajo tudi v sklopu nekaterih kroničnih bolezni, je še toliko pomembneje skrbno in temeljito zdravljenje osnovne bolezni. Če se tudi vam in vašim najbližjim pojavljajo tovrstne težave, lahko na povsem preprost način pridete do zdravstvenega nasveta strokovnjakov na daljavo.
Opozorilo: objavljene vsebine na spletni strani zdravi-in-uspešni.si so zgolj informativnega značaja in niso namenjene diagnosticiranju, preprečevanju ali zdravljenju bolezni, prav tako ne morejo nadomestiti strokovnega zdravniškega mnenja. Za vprašanja vezana na vaše zdravje se vedno posvetujte s svojim zdravnikom.