Kako pozdraviti otiščance na nogah?

otiscanci-na-nogah

Ko trenje med kožo in predmetom povzroči ločitev povrhnjice od spodnjih plasti kože, nastane žulj. To je območje, kjer se koža privzdigne in pod njo se nabere tekočina, ki blaži nadaljnji pritisk in preprečuje okužbo. Žulji se hitreje oblikujejo na vlažni koži, zato so pogostejši poleti, ko se nam potijo noge in dlani. Otiščanec ali kurje oko je odebeljena koža, ki raste v stožčasti obliki pod kožo. Ta trnu podoben tujek iz poroženelih celic lahko prodre v spodnje plasti kože, ki so bogate z živci. Koža ustvari otiščance, da zaščiti občutljivo kožo. Nepravilna oskrba žuljev in otiščancev lahko privede do okužbe ali celo globlje rane, ki zahteva zdravniški nasvet ali pomoč.

Kaj je kurje oko?

Kurje oko je zadebeljena kožna plast, stožčaste oblike, znana kot hiperkeratotična tvorba, ki prodre skozi dermis v globlje plasti kože. Ta boleči odtisek na nogah se najpogosteje razvije zaradi nošenja nepravilne obutve. Pri odraslih lahko kurje oko nastane tudi kot posledica deformacije stopala, na primer pri halluxu valgusu, ali zaradi drugih poškodb ali okvar – kot so težave s koleni, kolki ali hrbtenico. Takšne težave lahko povzročijo neenakomerno obremenjevanje nog, kar vodi do nastanka kurjega očesa.

pravilna-nega-stopal

Kaj je otiščanec?

Otiščanec običajno ni boleč in se razvije na mestih, kjer je koža izpostavljena večjemu pritisku, kot so peta, podplat stopala ali dlan. Pogosto se otiščanec pojavi na mestu, kjer je bil prej žulj. Če otiščanca ne odstranimo, se lahko na istem mestu razvije kurje oko. Otiščanci se pojavljajo v različnih velikostih in oblikah, običajno pa so večji od kurjega očesa.

Kako nastanejo otiščanci?

Žulji se oblikujejo na izpostavljenih delih stopal med hojo, tekom, plesom ali nošenjem novih čevljev. Lahko se pojavijo tudi na dlaneh pri aktivnostih, kot so kolesarjenje, dvigovanje uteži ali veslanje. Otiščanci nastanejo pri dolgotrajnem, manj intenzivnem trenju in so pogosti na prstih nog ali blazinicah stopal, pogosto zaradi nepravilne hoje ali neprimerne obutve, kot so visoke pete.

Kakšni so simptomi?

Žulj lahko zaradi nadaljnjega trenja poči, kar povzroči bolečino. Pri ljudeh z oslabljeno kožo, kot so bolniki s sladkorno boleznijo ali nevropatijo, je skrbna oskrba žuljev ključna za preprečevanje okužb. Kurje oko ali otiščanec povzroča neprijeten občutek in bolečino, še posebej, če pritiska na živce ali kost. Za razliko od bradavic, otiščanci ne krvavijo, razen če je poškodovano okolno tkivo.

odstranitev-odiscancev

Preventiva

Aktivni nasveti za preprečevanje:

  • Izberite udobne čevlje, ki se popolnoma prilegajo vašim nogam. Čevlji naj nudijo dobro podporo, oblazinjenje in blaženje udarcev. Poskrbite, da so prsti v čevljih dovolj prostorni, da se ne drgnejo ob stene čevlja ali druge prste. Izogibajte se nošenju visokih pet in čevljev z ozkim sprednjim delom, ki pritisnejo prste skupaj in povzročajo drgnjenje. Čevlji s trdim ali usnjenim podplatom naj bodo dovolj oblazinjeni ali pa jim dodajte dodatno oblazinjenje za zaščito stopal.
  • Vedno nosite nogavice v obutvi. Zagotovite, da so nogavice dovolj tesne, da se ne zvijajo pod nogami.
  • Uporabljajte oblazinjene ali podložene vložke v čevljih. Če ste že imeli težave s kurjimi očesi ali otiščanci, se posvetujte z zdravnikom o možnosti prilagojenih vložkov. Ti vložki lahko uravnotežijo obremenitve na spodnjem delu stopala in tako preprečijo nastanek kurjih očes, žuljev in otiščancev. Med prsti uporabljajte jagnječjo volno (ne bombaž), da zmanjšate trenje in omehčate morebitna kurja očesa.

Kako aktivno zdravimo otiščance in kurja očesa?

Najprej identificiramo vzrok njihovega nastanka na določenih mestih in preprečimo njihovo ponovno pojavljanje. Uporabljamo zaščitne blazinice in obročke, ki zmanjšujejo drgnjenje, in izberemo primerno obutev.

Pri odstranjevanju in mehčanju otiščancev in kurjih očes uporabljamo izdelke OXILVER iz Seta za intenzivno mehčanje. Na prizadeto mesto najprej nanesemo OXILVER Skin solution v pršilu, da hitreje zmehčamo kožo. Nato nanesemo OXILVER Skin gel v tanki plasti, pustimo delovati, nato pa predel namakamo v topli, osoljeni kopeli in si pri odstranjevanju pomagamo s pilico. Postopek ponavljamo, dokler ne odstranimo vsega odmrlega tkiva. Tretiranje je potrebno večkrat ponoviti, odvisno od globine in trdovratnosti kurjega očesa.

Otiščanci na nogah so sicer nadležna, a običajno ne resna težava. Z nekaj preprostimi koraki in redno nego lahko učinkovito preprečimo njihov nastanek ali jih odpravimo. Pomembno je, da poslušamo svoje telo in ob prvih znakih nelagodja ukrepamo, da preprečimo nadaljnje težave. Ne pozabite, zdravje vaših nog je ključno za vaše splošno počutje in aktivni življenjski slog!